Bara Slano Kopovo
Komentara: 0 | Autor: ajmonegde |

(4)
Oceni lokaciju
(4.1)
Detaljan opis
Slano Kopovo
Preko leta Slano Kopovo pretvara se u slanu pustinju....

Slano Kopovo
Po barskom dnu rastu biljke dok se ne pojavi voda i poplavi ih.....

Za staraoca ovog prirodnog, dobra koje se prostire na 976 hektara, odredeno je Lovačko udruženje iz Novog Bečeja. Nedugo posle ovog proglašenja 2004. godine Kopovo dobija status svetski značajnog vodenog staništa, po Ramsarskoj konvenciji, ratifikovanoj 1976. godine. Ovaj rezervat jedno je od najvažnijih i najosobenijih staništa ptica u Srbiji i Evropi, gde se gnezdi znatan broj vrsta sa svetske crvene liste ugroženih ptica. Do sada je na Slanom Kopovu zabeleženo prisustvo više od 200 različitih vrsta.
Ovo područje je najznačajnija usputna migratorna stanica za više stotina hiljada ptica vodenih staništa iz mnogih krajeva Evrope i zapadnog Sibira. Zbog svojih izuzetnih vrednosti, Slano Kopovo je 1989. i 2000. godine označeno kao međunarodno značajno stanište ptica po IBA projektu s površinom od 2.660 hektara.
Tokom jes eni na ovom jedinstvenom prostoru okuplja se čak 20.000 ždralova, što je osobenost svega nekoliko lokaliteta u Evropi. Slano kopovo je bilo poslednje gnezdilište plavokljune patke u našoj zemlji, koja je izumrla pre četiri decenije. Na ovoj lokaciji pronaćićete informativne table i tri osmatračnice za ljubitelje prirode i ptica.
U planu je izgradnja prijemnog punkta za posetioce, koji bi se sastojao od osmatračnice, nadstrešnice i prostorija za čuvara rezervata i gde bi oni mogli da dobiju promotivne materijale.
U blizini
Dvorac Sokolac10 km | Dvorac Biserno Ostrvo19 km | Dvorac Fantast23 km |
Dvorac Bajić30 km | Narodni muzej Kikinda 32 km | Dvorac Divan Georga41 km |
Opšte informacije
![]() |
GPS Lokacija | 45°38'2.39''N 20°11'57.07''E |
Manifestacije

Dani Laze Telečkog i vikend za šetnju
Poslednje nedelje oktobra u Novom Bečeju organizuju se dani Laze Telečkog. U okviru ovog programa organizuje se u Specijanlom rezervatu priride Slano kopovo, vikend za šetnju. Jednistvena prilika da se na ovom lokalitetu vidi velik broj ptica i životinja, a pre svega ogroman broj ždralova.
Zanimljivosti
20 000 ždralova
Tokom jeseni na ovom jedinstvenom prostoru okuplja se čak 20 hiljada ždralova, što je osobenost svega nekoliko lokaliteta u Evropi. Do sada je na Slanom kopovu zabeleženo prisustvo više od 200 različitih vrsta ptica. Ovo područje je najznačajnija usputna migratorna stanica za više stotina hiljada ptica iz mnogih krajeva Evrope i zapadnog Sibira.