Etno selo Garaške breze
Komentara: 0 | Autor: Sofija |

(4)
Oceni lokaciju
(3.2)
Detaljan opis
Garaške breze
U blizini ovog etno sela nalazi se jezero Garaši, bazen i tereni sa različitim sporskim sadržajima.....

U ovom dvorištu nalaze se kućice okružene brezama i četinarima. Ono što ovom domaćinstvu pored divnog ambijenta daje pečat i opravadava ono što ga čini etno domaćinstvom je hrana koja se tokom cele godine priprema na drvima i pruža mogućnost da uživate u pravoj šumadijskoj trpezi.
Evo samo nekih
Garaške breze

Zaštitni znak Garaških breza su piletina pečena sa krompirom i pečenje ispod sača. Bez dobrog dezerta ne može da prođe ni jedan dan (štrudla, koh, pite od jabuka, palačinke...). Kuća je u daljena od Garaškog jezera oko jednog kilometra, a na putu do jezera nalazi se seoska crkva svetog Ilije.
U blizini
Garaško jezero2 km | Vidikovac Bukulja8 km | Bukulja8 km |
Akva park Izvor10 km | Narodni muzej Aranđelovac10 km | Bukovička banja10 km |
Park Bukovičke Banje10 km | Hotel Izvor10 km | Etno selo Divljakovac13 km |
Pećina Risovača14 km | Vinarija Vrbica16 km | Restoran Tarpoš16 km |
Aleksandar Wellness 20 km | Bazen Baikal22 km | Crkva brvnara Sv. Đorđa - Brajkovac25 km |
Crkva Svetog Đorđa - Oplenac28 km | Oplenac28 km | Mala i velika Ostrvica28 km |
Vinarija Aleksandrović30 km | Selters banja31 km | Bazen Sunčani breg33 km |
Brvnara za dvoje Glišović35 km | Suvobor - Rajac44 km | Spomenik Voždu Karađorđu - Viševac49 km |
Opšte informacije
![]() |
GPS Lokacija | 44°16'59.66"N 20°27'17.76"E |
![]() |
Nadmorska visina | 450m |
Manifestacije

Mermer i zvuci
Smotra srpske umetnosti „Mermer i zvuci” u Aranđelovcu već 45 godine jedna od najuglednijih kulturno-umetničkih manifestacija u Srbiji i ima zavidan međunarodni renome. Dva radnostvaralačka simpozijuma vajara i keramičara i programi: dramski, muzički, književni, likovni, filmski, baletski i folklorni, u tri letnja meseca, svrstavaju je u našu najkompleksniju i po vremenu trajanja najdužu umetničku smotru a kako se ulaznice ne plaćaju i najpristupačniju. U okviru ove manifestacije održava se simpozijum skulpture „Beli Venčac”.

Etno bazar
Manifestacija je održana prvi put 2010. godine. Njen cilj je da se što uspešnije promoviše nacionalni identitet, etno baština kao i da se podstakne turistička privreda grada Aranđelovca i njegove okoline.

Letnji festival knjige
Letnji festival knjige okuplja oko 25 najznačajnijih izdavačkih kuća u Srbiji. Godine 2010., Festival je imao i goste iz stranih kulturnih centara: ruskog, francuskog, japanskog, goste iz Crne Gore i drugih zemalja iz regiona. Festival je izuzetno posećen, a naročito su atraktivne promocije najnovijih izdanja poznatih romanopisaca. Program traje dva dana i obično se organizuje početkom septembra meseca.

Međunarodni festival folklornih ansambala
Međunarodni festival folklornih ansambala u Aranđelovcu organizuje KUD Abrašević. Učestvuje veliki broj društava iz zemalja bivše Jugoslavije. To je ujedno i prilika da, u jesen, kada se održava berba grožđa i promocija vina na letnjoj pozornici u gradu, građani Aranđelovca prisustvuju umetničkim dostignućima suseda. Festival je pod pokroviteljstvom opštine Aranđelovac, a veliku podršku dobija i od organizatora Smotre umetnosti Mermer i zvuci. Manifestacija se održava početkom oktobra i traje jedan dan.

Mini fest
Mini Fest se održava početkom marta meseca i traje pet dana. Na festivalu se prikazuju filmovi sa poslednjeg Festa, koji se svake godine prethodno održava u Beogradu. Cilj je da se publika Aranđelovca upozna sa filmskim ostvarenjima i van engleskog govornog područja. Program Mini Festa je dobro posećen, naročito od strane mlađe generacije. Program se održava u bioskopu Dvorana Park.

Noć muzeja
Od 2009. godine i opština Aranđelovac se pridružila gradovima u Srbiji u održavanju manifestacije Noć muzeja. Odziv je veliki, što je za ovu sredinu značajan uspeh. Izdvaja se tema Upoznajmo tajne risovačke riznice, u okviru koje su predškolci pesmom i igrom prikazuju život lovca neandertalca, dok su učenici osnovnih škola učestvovali u likovnoj radionici inspirisanoj risovačkom pećinom. Takođe, u okviru Noći muzeja održana je i izložba keramike, slika i mermernih minijatura.

Pozorišni festival
Pozorišna revija se održava polovinom novembra meseca, traje pet dana i okuplja veliki broj ljubitelja pozorišta. Do sada su na njoj učestvovali: Atelje 212, Slavija teatar, Zvezdara teatar iz Beograda, Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada, kao i pozorište iz Jagodine i Šapca. Manifestacija je prvi put održana 2005. godine.

Smotra veterana folklornih ansambala Srbije
Smotra veterana folklornih ansambala Srbije počela je da se održava kao projekat udruženja Spomenar iz Beograda, a onda je 2008. godine organizaciju preuzeo KUD Abrašević. Na Smotri učestvuje veliki broj folklornih društava iz cele zemlje, ali i iz inostranstva. Manifestacija je pod pokroviteljstvom opštine Aranđelovac. Uz ovu smotru organizuje se i etno vašar.

Šumadijski opanak
Šumadijski opanak je godišnja smotra folklora. Održava se od 2001. godine i okuplja veliki broj kulturno-umetničkih društava iz cele Srbije. Manifestacija je značajna, jer neguje i čuva izvorno tradicionalno folklorno stvaralaštvo. Do sada, na Smotri je učestvovalo preko pedeset KUD-ova sa blizu 5.000 izvođača. Od 2007. godine, uvrštena je u Kalendar kulturnih manifestacija Saveza amatera Srbije. Festival se održava na Gradskom trgu.

Likovna kolonija Vojvoda Petar Nikolajević - Moler
Likovna kolonija Vojvoda Petar Nikolajević - Moler posvećena je najznačajnijem slikaru ustaničke Srbije- Vojvodi Petru Nikolajeviću- Moleru. Kolonija okuplja mlade umetnike i jedinstvena je po tome što sistematski neguje danas zapostavljenu drevnu tehniku mozaika. Ostvareni radovi vlasništvo su Zadužbinskog društva i donatora manifestacije. Koloniju prati niz kulturno-naučnih sadržaja poput promocije knjiga, predavanja, tribina, koncerata. Manifestacija traje sedam dana, a prvi put je održana 2007. godine. Održava se u porti doma Crkve Svetog Arhangela Mihaila.

Likovne kolonija Sretenje
Godine 2000. ponovo su se stekli uslovi da se pokrene održavanje Likovne kolonije Sretenje u znamenitom mestu Orašcu. Kolonija okuplja eminentne slikare koji rade na temu Orašca i Prvog srpskog ustanaka, a svoja dela ostavljaju Fondu Prvi srpski ustanak, radi obogaćivanja muzejske i umetničke postavke. Za proslavu Dana grada Aranđelovca, uobičajeno je da se upriliči izložba nastalih ostvarenja. Održava se u mesecu julu posle Petrovdana.

Dan državnosti
Od 2002. godine u Orašcu se obeležava Dan državnosti Srbije na crkveni praznik Sretenje Gospodnje, 15. februara po novom kalendaru. Dan državnosti Republike Srbije je 15. februar i predstavlja jedan od najbitnijih u političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije. Pored toga što je Dan državnosti, on je i Dan ustavnosti Srbije, kao i dan sećanja na početak Prvog srpskog ustanka. Dan državnosti Srbije se slavio do nastanka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, nakon čega je ukinut, da bi u Srbiji ponovo počeo da se slavi od 2002. godine.

Sabor dečijeg folklora Šumadijski biseri
Kulturno-umetničko društvo Šamot organizator je Sabora dečijeg folklora Šumadijski biseri koji se od 2007. godine održava u mestu Darosava, kod Aranđelovca. Svake godine sabor okupi oko deset dečijih ansambla sa teritorije cele Srbije.

Etno-festival Koje kude kad Srbijom pođeš
Etno-festival Koje kude kad Srbijom pođeš održava se sredinom meseca jula. Festival počinje svečanim defileom kulturno-umetničkih društava, a narednog dana Orašcem kreće defile od 24 pevačka društva iz cele Srbije koji potom pokazuju posetiocima i žiriju svoje vokalno umeće. Festival se održava u Marićevoj jaruzi, mestu podizanja Prvog srpskog ustanka, što programu i nastupima daje svečani ton, budući da je i za naziv festivala uzeta Karadorđeva uzrečica "koje kude". Prateća manifestacija festivala je izložba narodne radinosti i starih zanata. Festival se održava od 2007. godine.

Brezovačka zavetina
Tradicionalna manifestacija Brezovačka zavetina predstavlja dane narodnog stvaralaštva u Brezovcu. Manifestaciju obuhvata promociju knjige koja obuhvata autentične dnevne zapise, zatim izložba etno-fotografije u Maloj galeriji.
Zanimljivosti
Legenda vezana za ime sela
Najverovatnije da je ime Garaši nastalo od reci “gar” zbog načina obrade zemlje tj. pretvaranja šuma u njive paljenjem, a postoji verzija i da je prvi stanovnik sela bio Nikola Garaš. Prvi pisani trag o ovom mestu seže u XV vek, tačnije u godinu 1476. a ucrtano je na vojnoj austrijskoj karti iz XVIII veka kada se na njoj nisu nalazila mnoga današnja veća mesta. Najveći priliv stanovništva je krajem XVIII i pocetkom XIX veka, tačnije za vreme Prvog srpskog ustanka.
Đavolja posla
Jedan od najvećih srpskih realista Svetolik Ranković, bio je stanovnik sela Garaši. Iako je živeo dosta kratko, srpskoj književnosti podario je romane: „Gorski car”, „Seoska učiteljica”, „Poručeni ideali”, sada ekranizovanu pripovetku „Stari vruskavac” zatim „Ðavolja posla”, prozno delo „Jesenje slike” kao i zbirke pesama. U skoro svim svojim delima bavio se svojim selom i njegovim ljudima. Na reci Bukulji, u selu Garaši nalazi se vodenica iz Rankovićeve pripovetke „Ðavolja posla”.