Viminacium
Komentara: 0 | Autor: ajmonegde |

(5)
Oceni lokaciju
(4.2)
Detaljan opis
Viminacium
Mauzolej takođe pokriven i zaštićen. Ovo je glavni objekat na lokaciji......

Viminacium
Bazeni u kojima su se kupali rimljani......

Od značajnih istorijskih događaja ostaje zabelečeno da je 211. godine Simpatije Sever proglasio za cara svog sina Karakulu, a u IV veku je postao je sedište episkopije. Strašno razaranje od koga se nikada nije oporavio Viminacijum je doživeo 441. godine kada ga Atilini Huni uništavaju do temelja.
Za vreme Justinijana I 535. godine biva obnovljen kao pogranično vojno utvrđenje, što je i bio do kraja
Viminacium
Aquadukt, do sada otkriveno oko 10 km....

Značajan pronalazak su i terme za koje se pretpostavlja da su bile glavno sastajalište Rimljana. Pronađeni su šest bazena, čiji zidovi su bili oslikani cvetnim i životinjskim motivima. U središtu termi bile su prostorije za masažu. Kupatilo je bilo parno, a topao vazduh je cirkulisao između stubića i zagrevao opeku ispod poda. Voda je u terme stizala akvaduktom
Viminacium
Grobnice koje su sačuvane, sa neprocenjivo frednim freskama......

Ceo prostor je bio osvetljen, kako bi se terme mogle koristiti i noću, a za to su koristili lampe koje su takođe pronađene. Na ovom prostoru pronađen je i mauzolej, za koji se pretpostavlja da je grobnica cara Hostilijana, sina cara Trajana Decija, za koga se zna da je boravio u Viminacijumu 251. godine.
Hostelijan je preuzeo presto nakon smrti oca i brata, ali ni on sam nije dugo živeo, a pretpostavlja se da je umro od kuge. Mauzolej je oslikan freskama sa različitim motivima. Na ovom lokalitetu pronađena je i nekropola i do sada je istraženo 14.000 grobova. U grobnicama su pronađeni i motivi sa Nebeskim jahačem i Hristovim monogramom pa se razvila ideja o preobraženju paganstva u hrišćanstvo.
Do sada je otkrivena samo severna kapija utvrđenja, a pouzdano se zna da su postojale još tri, što nam ukazuje na veoma moćni sistem odbrane i utvrđenja. Na ovom lokalitetu pronađeno je mnoštvo novčića, ponajviše u grobnicama da bi pokojnici platili Heronu prevoz na onaj svet.
Tokom XIX veka jasno su se nazirali obrisi naselja, široke ulice koje su se sekle pod pravim uglom, trgovi, pozorišta, kupatila, vodovod i gradski bedemi. Danas su ostali samo delovi. Svi pokretni artefakti, mermerne skulpture, nadgrobne ploče i sarkofazi, nakit i posude, čuvaju se u Narodnim muzejima u Beogradu i Požarevcu.
U blizini
Bazen Oaza Smoljinac24 km | Tvrđava Ram25 km | Bazen Olimpik Šapine30 km |
Belocrkvanska jezera37 km | Akva park Silver lake41 km | Srebrno jezero42 km |
Smederevska tvrđava48 km |
Opšte informacije
![]() |
GPS Lokacija | 44°44'0.86''N 21°13'49.46''E |
Manifestacije

Rimska noć
Manifestacija ustanovljena u okviru Viminacijuma, a za cilj ima popularizaciju antičkog nasleđa na teritoriji Srbije. Manifestacija se ogleda u nizu akcija i koncerata na samom lokalitetu. Sama manifestacija obilazi sve rimske gradove u Srbiji. Sirmium, Singidunum, Viminacium, Trajanova tabla i most, Diana, Felix Romuliana, Mediana i Justiniana Prima. Ovi gradovi predstavljaju 600km bogatog antičkog nasleđa. Manifestacija se održava krajem avgusta.
Zanimljivosti
Uvek je lakše srušiti
Za neočuvanost građevina u okviru Viminacijuma, krivi su svi. Ostaci grada su dugo bili iznad površine zemlje, pa su zidine rasturane, a metrijal se upotrebljavao u druge svrhe, pre svega za izgradnju drugih objekata. Poznato je da je despot Đurađ Branković naložio da se kemani blokovi iz viminacijuma ugrade u tvrđavu u Smederevu.
Čak i kasnije odnos prema arheologiji u Srbiji nije se popravio. Lokalno stanovništvo, koje je obrađujući zemlju, nalazilo razne predmete pa između ostalog i rimske novčiće, tokom devedesetih godina na pijaci u Kostlocu je prodavalo antikvitete. Zabeleženi su slučajevi da su na pijaci pronalaženi i delovi mozaika neprocenjive vrednosti. Na kraju ni država nije bila zainteresovana za očuvanje ovog lokaliteta, pa je kada je otkrila da je tlo bogato ugljem, odmah sagradila termoelektranu.
Najapsurdnija činjenica iz perioda podizanja termoelektrane je da je bilo predloženo da se lokalitet uništi zarad nesmetane eksploatacije uglja. Zakonom koji je donet 2002. godine, Viminacijum je dobio svoju zaštitu, ali je iskopavanje dozvoljeno na lokacijama gde je nekada postojalo groblje. Do sada je na taj način uništeno 14 000 grobova, a pouzdano se zna da će biti uništeno još 10 000. Interesantno je da sve iskopine koje su pronađene do sada, pronađene su na državnom zemljištu, a niko još uvek ne može da predvidi šta se nalazi ispod susednih njiva koje su još uvek u privatnom vlasništvu i čekaju na otkup.
Komentar urednika
Komentar urednika
Još jedan dokaz da je državi bitniji trenutni priliv kapitala od strateškog ulaganja. Mada moramo uzeti u obzir da je ta država sada pokojna, i da možemo da se nadamo da će se nešto promeniti u pozitivnom smislu. Kao konkretan dokaz na Viminaciumu postoje planovi, neki u realizaciji, neki samo kao planovi..... Država je sagradila objekat u stilu rimskih vila rustika za smeštaj stručnih lica, ili onih koji će to nakon školovanja postati. Planira se još prokopavanje kanala do samog lokaliteta kako bi od oko 600 brodova koji godišnje prodefiluju Dunavom, svih 600 svratilo na ovaj lokalitet, umesto sadašnjih kako kažu 100 (mi verujemo da je mnogo manje). Takođe pozitivna stvar je da postoje suveniri koji se ovde mogu kupiti, i to u velikom broju, a i na ruku ovoj državi ide i to što je pronađen Mamut, kažu najveći u Evropi (ajd da im verujemo). Doduše mamut nikada ne bi bio pronađen da nema kopanja uglja, pa se ova priča vrti u krug. Kako god bilo za arheologiju je bitno da se kopa, na ovaj ili onaj način, svakako će se nešto pronaći. A za turiste je jako bitno da mogu da dođu do iskopina, bilo rekom ili putem i da pored suvenira imaju nešto autentično što nema na drugom mestu. Pored pomenutog kopa uglja i mamuta (njih nema na drugom mestu), koji mogu a ne moraju biti interesantni, ono što je turistima bitno je hrana, a toga ovde svakako ima. Samo još uvek nedovoljno, ali bitan je pokušaj da se od ničega napravi nešto. Pa ukoliko želite da probate hleb po recepturi staroj 16 vekova, ili starijoj, to možete učiniti ovde, ali prethodno se najavite bar jedno 3-4 dana da bi se hleb spremio.... Vrednuje se pokušaj, pa ako ovako nastave sigurno je da Viminacium odnosi pobedu u Srbiji u kategoriji Arheoloških lokaliteta.....Naša preporuka stoji.....