Jošanička banja
(3)
Detaljan opis
Jošanička banja se nalazi na obroncima Kopaonika (24 km), u dolini reke Jošanice i njene pritoke Samokovke. Leži na nadmorskoj visini od 550 m i ima karakteristike klimatskog lečilišta. Jošanička banja i njena okolina su bogate zelenilom i šumama u kojima dominira "Banjski borjak" (crni bor na površini od oko 29 ha) koji predstavlja deo posebne prirodne vrednosti, naročito za zdravstvene i rekreativne potrebe. Banjski ko
Jošanička banja
Zgrada iz 1935. godine u kojoj su smeštena kupatila......photo:-imv-

pleks je površine 1,2 ha sa funkcijom pasivne rekreacije. Postoje uređene staze za pešačenje za potrebe rekreacije posetilaca Jošaničke banje. Od 1976. godine u Jošaničkoj banji su počela hidrogeološka istraživanja termalnih voda da bi se utvrdila
lokacija izvora, temperatura, lekovita i druga svojstva. 1978. godine obnovljena su istraživanja, i n
a dubini od
Jošanička banja
Izvor termomineralne vode.....photo:-imv-

230 m otkriveni su novi izvori kapaciteta do 2 litra u sekundi
temperature do 48 stepeni celzijusovih, istog sastava kao i ostali izvori. Izvori ove banje korišćeni su još u rimsko doba.
Prvo stručno ispitivanje lekovitosti voda Jošaničke banje nama je poznato tek 1834. godine. Voda je ispitivana na Bečkom medicinskom univerzitetu a na zahtev kneza Miloša pa je tom prilikom voda Jošaničke banje izjednačena sa vodama Ribarske i Brestovačke banje. Tih godina u Jošaničkoj banji su se lečili članovi porodice kneza Miloša.
U svom obilasku terena, Josif Pančić je posvetio nešto više pažnje Jošaničkoj banji i o njoj rekao sledeće:
„Da je najtoplija u Jevropi i nema sebi druge do one u Brusi i Maloj Aziji i još da se po medičkoj rednji može meriti s vodom u Gostronu, samo što je ova mnogo toplija“. Izvori Jošan
Jošanička banja
Tursko kupatilo.....photo:-imv-

ičke Banje nalaze se na vulkanskom području i proizišli kao rezultat tektonskih promena u periodu od kraja oligocena do početka deluvija.
Ima ih 13, od kojih su punovodni njih 4. Oni daju 30 litara u sekundi. Izbijaju iz pukotina stena serpetina i trahita. Na levoj obali reke Jošanice ispod jedne strane koja gravitira ka obali, nalazi se glavni izvor koji daje 7 l vode u sekundi temperature 78,5 stepeni i on je jedini radioaktivan 11 MJ. U Luškom potoku nalazi se izvor hladne vode od 14 stepeni koji je jačine oko 0,08 l u sekundi i ima ukus gvožda.
Jošanička banja
Reka Jošanica protiče odmah pored banjskih izvora....photo:-imv-

v>Za korišcenje termalne vode u Jošaničkoj banji 1935. godine sazidano je kupatilo koje se i danas upotrebljava. Pored ovog kupatila je i staro tursko kupatilo iz XVII veka. Posle II svetskog rata Jošanička banja dobija sve uslove za razvoj i nastavlja se njeno korišćenje u lečilišne svrhe ali još uvek nije razvijena kao pravo banjsko lečilište visoke kategorije. U Jošaničkoj banji ima ukupno 5 izvora mineralne vode.
Vode Jošaničke banje pripadaju grupi hipertermi, sadrže natrijum, kalijum, kalcijum, hidrokarbonate, sulfate i fluor. Koriste se u lekovite svrhe pijenjem i u kombinaciji sa hidro-kinezi terapijom i medikamentima. Mogle bi se veoma uspešno koristiti u balneološkom tretmanu kod zapaljenjskog, degenerativnog i ekstraartikularnog reumatizma, nekih vrsta steriliteta kod žena, kožnih oboljenja i kod svih sekundarnih oboljenja nastalih posle povreda i posle operativnih stanja. Kupanje se sprovodi u kupatilu sa 12 kada i jednim manjim bazenom, a lečenje u zdravstvenoj stanici.